Obdavčitev po normiranih odhodkih oz. »normiranec«, kot pogovorno nazivamo to vrsto ureditve bi lahko v prihodnjem letu doživela bistvene spremembe. Ta način obdavčitve je v zadnjih letih omogočil precej ugodno obdavčitev predvsem na področju storitvenih dejavnosti z veliko dodano vrednostjo. Se pa potihoma že nekaj časa pojavlja zelo velika verjetnost spremembe te ureditve.
Predlagamo, da se podjetniki »normiranci« že danes pri svojem računovodskem servisu prepričati kaj bi lahko morebitne spremembe prinesle oz. odnesle na vašem primeru, saj popravnih izpitov ni. Namreč način obdavčitve lahko spremenite samo enkrat v poslovnem letu in sicer v času oddaje poročil in bilanc za preteklo obdobje.
Poudarjamo, da uradnih informacij še ni, zato so informacije za članek nastale izključno na osnovi neuradnih informacij, predvidevanj in izkušenj.
Za manjše podjetnike bo sistem lahko davčno celo ugodnejši, čeprav pa bo zagotovo bolj zapleten, popoldanski espeji pa bodo zagotovo plačevali precej več.
Predvidoma prihodnje leto bi lahko začele veljati spremembe pri pavšalnem obdavčenju manjših samostojnih podjetnikov in d. o. o. Ti so zdaj obdavčeni po normiranih odhodkih in cedularno oziroma dokončno, po novem bodo espeji obdavčeni glede na dohodninsko lestvico.
To bo udarilo predvsem po popoldanskih espejih.
Po novem bi naj veljalo (informacije so seveda neuradne), da se uvajajo spremembe pri višini normiranih odhodkov. Zdaj je ta 80 odstotkov vseh prihodkov, v prihodnje bo lahko avtomatično manj priznanih odhodkov, torej se bo nekaterim bolj splačalo obdavčevanje po dejanskih odhodkih. Hkrati pa obdavčitev pri s. p. ne bo več 20-odstotna, temveč bo podjetnik plačal davek glede na dohodninsko lestvico. Večji bodo prihodki, višja bo stopnja davka. Pri tem pa opozorimo: v dohodnino se štejejo vsi dohodki (po odbitih olajšavah, stroških) zavezanca – torej, če gre za popoldanski espe, se v dohodnino štejejo tudi prihodki, ki jih ima zavezanec iz plače oz. najemnine. Ti dve spremembi pa sta bistveni, ki lahko pomenite precej drugačno situacijo za vaše poslovanje.
Dobro pa je, da naj bi bili upravičeni do olajšav. Dodatno olajšavo bodo lahko dobili tisti normiranci, espeji, ki imate manj prihodkov, verjetno sicer kakšnega tisočaka ali nekaj sto evrov več na mesec. Tem bi se takšen sistem lahko celo bolj splačal, kot se jim danes. Predvidoma naj bi se normirancem tudi upoštevale vse druge olajšave, ki jih imajo sicer redno zaposleni, denimo vzdrževani družinski člani, pa tudi splošna olajšava. Kakšne olajšave bi lahko uporabili d. o. o., ne vemo.
Spremembe naj bi bile sprejete jeseni, začele pa bi veljati s prihodnjim letom.
Kar lahko trdimo z veliko verjetnostjo, je to, da se sistem obdavčevanja po normiranih odhodkih ne bo več splačal tistim, ki imajo zdaj odprt popoldanski espe. Namreč, njihovi prihodki oziroma del teh (odvisno od sistema oziroma višine normiranih odhodkov) se bo obdavčil po sistemu dohodnine. To pomeni, da se bodo seštevali vsi prejemki te osebe – torej plača iz redne zaposlitve in obdavčljivi del prihodkov iz popoldanskega espeja. Kar pod črto pomeni, da bo oseba, ki ima plačo in polno zavarovanje že nekje drugje, padla v višji dohodninski razred. Oziroma bo večji del dohodkov te osebe obdavčen z višjo dohodninsko stopnjo.
PRIPOROČAMO:
--> Brezplačen program za vodenje družinskega proračuna
--> ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
Vir: Finance.si 20.6.2017, Lastni viri