Novice

    Podjetje

    PRISTAR d.o.o.
    Podgorska cesta 40, 2380 Slovenj Gradec

    PE Ravne na Koroškem
    Koroška cesta 7
    2390 Ravne na Kor.

    Pristar Koroška d.o.o.
    Trg 36, 2391 Prevalje

    Davčna številka: 95580085
    TRR odprt pri SKB: 0317 5100 0265 760

    Hiter kontakt

    S.p. ki dela za eno podjetje-elementi delovnega razmerja?

    Z novo delovno reformo konec leta 2013 začne veljati tudi institut ekonomsko odvisne osebe. Posebnega zakona, ki bi ekonomsko odvisne osebe podrobneje urejal, letos še ne bo, pravijo na ministrstvu za delo. To pomeni, da se boste z vašim izvajalcem, ki dela prek espeja, dogovarjali sami.

    80% prihodkov mora espe dobiti od enega naročnika, da ima status ekonomsko odvisne osebe. 95 tisoč samozaposlenih je bilo prijavljenih junija letos.

    Delovna reforma je v 213. in 214. členu zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) opredelila ekonomsko odvisne osebe. To so samozaposlene osebe - torej espeji, osebe, ki opravljajo poklicno dejavnost (odvetniki, umetniki, novinarji), in kmetje -, ki 80 odstotkov letnih prihodkov ustvarijo pri enem naročniku. Delo se izvaja na podlagi pogodbe civilnega prava, osebno in samostojno.

    »Ta odločba bo prinesla samo dodatne ure administriranja, ki pa bo brez učinka, le obremenili bomo podjetja,« meni Igor Antauer iz združenja delodajalcev obrti in podjetnikov. To pomeni, da bodo serviserji, ki denimo samo za Gorenje popravljajo pralne stroje, ekonomsko odvisne osebe, čeprav to niso.

    Ohlapne določbe v zdajšnjem zakonu
    Ekonomsko odvisna oseba ima namreč določene pravice, kot če bi bila pri naročniku v delovnem razmerju. Zanje velja omejeno delovnopravno varstvo: prepoved diskriminacije, minimalni odpovedni roki, prepoved odpovedi pogodbe ob neutemeljenih odpovednih razlogih, zagotovljeno mora biti primerljivo plačilo in uveljavljanje odškodninske odgovornosti.

    Takšne osebe morajo naročnika ob koncu koledarskega ali poslovnega leta obvestiti, da obstaja ekonomska odvisnost, drugih podrobnosti pa ZDR-1 ne določa.

    Najprej analiza trga, potem zakon
    Poseben zakon, ki bo urejal položaj ekonomsko odvisnih oseb, institut so namreč v ZDR-1 dodali na koncu pogajanj na zahtevo sindikatov, naj bi bil sprejet še letos. A ker mora ministrstvo prej opraviti analizo razmer na trgu dela, na podlagi katere bodo lahko spisali zakon, ta letos ni predviden.To pa pomeni, da se bo ZDR-1 v teh točkah začel izvajati konec leta, ko lahko podjetja pričakujejo obvestila espejev, da so ekonomsko odvisne osebe. Če tega espeji ne bodo storili, jim ni treba zagotavljati omejenega pravnega varstva.

    Sankcij še ni
    Katera dokazila bo espe moral priložiti, da bo zanj veljal status ekonomsko odvisne osebe, zakon ne določa. Napisano je le, da »vsa dokazila in informacije, potrebne za presojo vprašanja obstoja ekonomske odvisnosti«.

    Kaj se zgodi, če podjetje espeju ne podeli tega statusa, v zakonu ni zapisano. Prav tako ni pojasnjen primer lastniške povezanosti družb - če espe dela za več družb, ki imajo enega lastnika in njegovi prihodki pri teh družbah skupaj presegajo 80 odstotkov. Jasno ni tudi, kaj se zgodi, če se med letom zmanjša odvisnost espeja pod 80 odstotkov letnih prihodkov.

    Na kratko
    Po novem ZDR-1 je ekonomsko odvisna oseba v določeni meri delovnopravno varovana, primerljivo kot če bi bila zaposlena, vendar le v določenem delu. Tej osebi je namreč zagotovljeno omejeno delovno pravno varstvo. Če s posebnim zakonom ni določeno drugače, je potrebno pri poslovanju z ekonomsko odvisnimi osebami upoštevati pravila glede:
    •    prepovedi diskriminacije,
    •    zagotavljanju minimalnih odpovednih rokov,
    •    prepovedi odpovedi pogodbe v primeru neutemeljenih odpovednih razlogov,
    •    zagotavljanju plačila za pogodbeno dogovorjeno delo kot je primerljivoza vrsto, obseg in kakovost prevzetega dela, upoštevaje kolektivno pogodbo in splošne akte, ki zavezujejo naročnika ter obveznosti plačila davkov in prispevkov.
    •    uveljavljanju odškodninske odgovornosti.

     

     

    Vir: pronetkr.si; racunovodja.com