VIES je elektronski sistem preverjanja identifikacijske številke DDV gospodarskih subjektov, ki so v EU registrirani za čezmejno trgovanje z blagom in storitvami
Poslujete s tujino, imate DDV-številko, ki je vidna v sistemu VIES, zamenjate stalno prebivališče, ki je po novem drugačno od poslovnega naslova, in naletite na težavo. Sploh če poslovni partner iz tujine zahteva, da mora biti račun izdan na isti naslov, kot je naslov za DDV. Kaj torej lahko naredite?
Sistem VIES je spletni iskalnik evropske komisije, v katerega se podatki prenesejo iz nacionalnih podatkovnih zbirk DDV. Skratka, gre za sistem izmenjave podatkov o zavezancih za DDV. Tam lahko tuj partner vaše podjetje najde in preveri, ali podjetje obstaja in ali ima identifikacijsko številko. V VIES so vidni naslednji podatki: identifikacijska številka za DDV, naziv davčnega zavezanca in njegov naslov.
Kaj se zgodi, če preselite podjetje?
Espe se za namene DDV identificira z naslovom stalnega prebivališča, saj kot pojasnjujejo na finančni upravi (Furs), »je davčni zavezanec fizična oseba, ki opravlja katerokoli ekonomsko dejavnost, ne glede na statusno obliko, zato se za namene DDV identificira z naslovom stalnega prebivališča. V sistem VIES se zato za fizične osebe pošilja naslov stalnega prebivališča.«
Če se denimo odločite, da boste sedež espeja preselili z Vrhnike v Ljubljano, to z vidika VIES ni pomembno. Saj, kot pojasnjujejo na Furs, na vpis v VIES vpliva samo sprememba stalnega prebivališča.
A kaj, ko lahko poslovni partner zahteva, da je za nakup brez plačila DDV naslov za izdajo računa enak kot naslov za DDV (torej vaše stalno prebivališče). Kaj torej lahko naredite v tem primeru?
Sporočite Fursu, potem pa …
Na strani VIES je zapisano, da zbirke identifikacijskih številk DDV vodijo nacionalne davčne uprave. »Če vaši podatki v sistemu VIES niso točni, se obrnite na svojo davčno upravo.« Torej, na Furs. Na finančni upravi pojasnjujejo, da morate vse morebitne napake, spremembe v VIES, javiti na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.. Furs nato vaše trditve preveri in vam odgovori.
Če imate težave, kot so opisane v zgornjem odstavku, vam Furs ponuja rešitev tako, da vam izda posebno potrdilo o identifikaciji za namene DDV. Iz tega potrdila so razvidne tudi registrirane dejavnosti ter naslovi teh dejavnosti, kot so evidentirane v primarnih registrih in v registru davčnih zavezancev. To potrdilo potem lahko podjetnik da tujemu poslovnemu partnerju kot dokazilo, da je vse »v najlepšem redu.«
Imate pa še eno možnost, seveda, če jo tuji poslovni partner sprejme. To je, da »neskladje« med stalnim prebivališčem in poslovnim naslovom rešite tako, da na računu navedete oba naslova. Kot pravi davčna svetovalka, do zdaj težav s tem niso imeli, tudi Furs vam zaradi tega ne bo povzročal težav. Saj, kot pojasnjujejo: »Davčnemu zavezancu v naknadnem nadzoru pravica do odbitka DDV ni odvzeta zgolj zaradi dejstva, ker je na prejetem računu naveden denimo podatek o stalnem prebivališču. Pomembno je, da se nabavljeno blago oziroma storitve uporablja oziroma ima namen uporabljati za opravljanje dejavnosti in da se lahko preveri povezava med računom in dobavo blaga ali opravljeno storitvijo.«
Preverite, ali so vsi podatki osveženi
Na Fursu pa dodajajo, da če morebiti opazite napako v sistemu VIES, preverite tudi uradne evidence, saj se podatki pošiljajo iz njih. Torej se lahko zgodi, da podatki v evidencah niso ustrezno navedeni, ažurni.
Morate postati zavezanec za DDV, če poslujete s tujino?
Ni nujno. Če niste zavezanci za DDV in izvajate storitve podjetjem znotraj EU ali prejemate storitve znotraj EU, se morate registrirati kot atipični zavezanec za DDV. To pomeni, da dobite številko za DDV (ta je sestavljena iz davčne številke in predpone SI), a nimate pravice do odbitka vstopnega DDV, morate pa tak promet poročati v rekapitulacijskem poročilu. V primeru prejemanja storitev pa se obračuna DDV (po sistemu samoobdavčitve), vendar kot atipični zavezanec za DDV nimate pravice do odbitka vstopnega DDV.
Če ste normiranec in se prostovoljno odločite postati zavezanec za DDV (za normirance velja, da morate vstopiti v sistem DDV, ko vaši prihodki presežejo 50 tisoč evrov), je pravilo, da morate v sistemu DDV ostati pet let. Če pa zavezanec za DDV postanete, ker so vaši prihodki presegli 50 tisoč evrov na leto, potem lahko iz sistema izstopite, ko vam prihodki upadejo pod 50 tisoč evrov. Tu se vedno gleda seštevek prometa zadnjih 12 mesecev (denimo od julija do julija), ne nujno koledarsko leto.
PRIPOROČAMO:
--> Brezplačen program za vodenje družinskega proračuna
--> ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
VIR: Finance.si, 11.7.2017, Špela Mikuš