Spremembe, ki jih pripravlja država

Mini delovna reforma, ki jo pripravlja država bo še nekoliko otežila poslovanje podjetij. Delodajalci lahko pričakujejo še več inšpekcijskih nadzorov, še posebej pa na področju sodelovanja z espeji in honorarci.  Če boste želeli odsloviti »napornega« sodelavca, boste to lahko storili prek sporazumne odpovedi delovnega razmerja, a to ne bo poceni. Če pa boste zamudili z izplačilom plač, vam lahko tudi ustavijo proizvodnjo.

Združenje delodajalcev se je že odzvalo, pravijo, da predlogi vlade ne omogočajo prožnosti in ne povečujejo konkurenčnosti.

Država bo še ostreje, kot je to bilo do sedaj kaznovala oz. ugotavljala elemente delovnega razmerja pri zaposlovanju espejev, honorarcev in študentov.

Glede na definicijo so bistveni elementi delovnega razmerja torej:
- prostovoljna vključitev v organiziran delovni proces delodajalca,
- plačilo za delo,
- osebno opravljanje dela,
- nepretrgano opravljanje dela,
- opravljanje dela po navodilih,
- opravljanje dela pod nadzorom delodajalca.

V zadnjem predlogu sprememb ZID je dodano novo pooblastilo inšpektorju: če bo ugotovil kršitev glede plačila za delo, lahko izda upravno prepovedno odločbo.
To v praksi pomeni, da bo lahko inšpektor, če boste zamujali z izplačilom plač delavcem, prepovedal opravljanje dela delavcev oziroma uporabo sredstev za delo vse do odprave nepravilnosti (plačila plač).


Sporazumna odpoved delovnega razmerja bo po novem za delodajalca dražja. To naj bi bila sicer ena od oblik, kako se laže raziti z zaposlenim, ki vam pač ni všeč. Če boste uporabili ta institut, bo delavcu pripadlo denarno nadomestilo za primer brezposelnosti v polni višini in za največ šest mesecev, kar boste plačali vi kot delodajalec, in to v celoti v roku dobrega meseca dni. Če tak delavec najde novo zaposlitev, podjetje ni upravičeno do vračila neizplačanih zneskov denarnega nadomestila.  

Natančneje je  tudi določeno, da bo moral delodajalec ob odpovedi iz poslovnega razloga in razloga nesposobnosti delavcu odpravnino, do katere je upravičen ob prenehanju pogodbe za določen čas, izplačati najpozneje ob izplačilu zadnje plače.

Za zaključek lahko rečemo, da so napovedane spremembe zagotovo vsaj nekoliko izven generalnega doseganja prožnega trga dela in poenostavitve poslovanja za podjetja.  Še enkrat pa poudarjamo, da je to šele predlog in da se lahko še marsikaj spremeni do dokončnega sprejema.

PRIPOROČAMO: 

--> ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
--> Program za vodenje družinskega proračuna

   

Vir: Lastni viri, Finance, Furs


Natisni   E-naslov