V primeru izvršbe vam bo na računu ostalo malo več plače.
S 1. januarjem 2017 začne poleg višjega davka na dobičke podjetij in nekolikšne razbremenitve plač veljati še prenovljeni zakon o davčnem postopku. Preverili smo, kaj prinaša in kaj odnaša.
Za davčne zamudnike se denimo spreminjajo obrestne mere, spremembe bodo tudi pri davčnem inšpekcijskem nadzoru.
Naštevamo glavne :
Administrativne ovire
Furs bo uvedel predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost za zavezance, ki so samozaposlene osebe, kmetje, družbeniki, ki so obvezno ali prostovoljno vključeni v pokojninsko zavarovanje. Tako naj bi se tem osebam znižali tudi stroški za računovodenje. Bodo pa morali vsi ti nujno z davkarijo poslovati prek eDavkov (takšnih je bilo lani 85 odstotkov). Če predizpolnjenega obračuna slučajno ne boste prejeli, ga boste morali vložiti sami. Prav tako popravke. Če se boste s predizpolnjenim obračunom strinjali, bo predlog postal pravi obračun.
Hitrejše in lažje plačilo pufa državi
Uvaja se petdnevni zamik roka plačila davka in prispevkov. V primerih poenostavljene prisilne poravnave se dovoli plačilo davka v 60 mesečnih obrokih (podobno, kot to že velja za preventivno finančno prestrukturiranje).
Drugačne obresti
Po novem bo za davčne zamudnike Furs zaračunal drugačne obresti, kot jih je do zdaj (na podlagi medbančnih obrestnih mer s pribitki). Izračuni bodo različni za »odobrene« zamudnike in za vse druge. Ni pa pri tem možno natančno ugotoviti, ali so bile obrestne mere nižje do zdaj ali bodo po novem – zaradi nihanja obrestnih mer in dolžine zamud (načeloma naj bi bila ureditev za kratkotrajne zamudnike zdaj prijaznejša). Konkretno: 1. Za odlog ali obročno plačilo davka bo obrestna mera dva odstotka. 2. Za predložitev davčne napovedi po poteku predpisanega roka in na podlagi samoprijave bo obrestna mera tri odstotke. 3. Za predložitev davčnega obračuna v okviru inšpekcijskega nadzora (ko se zavezanec strinja in sam vloži obračun) bo obrestna mera pet odstotkov. 4. Po odločbi, ki jo izda davčni organ v inšpekcijskem nadzoru, bo obrestna mera sedem odstotkov.
Davčni inšpekcijski nadzor
Po novem – kot omenjeno v prejšnji točki – bo zavezanec lahko vložil popravek davčnega obračuna ali nov obračun v davčnem inšpekcijskem nadzoru. V tem primeru bo obrestna mera za prepozno plačane davke pet, in ne sedem odstotkov (če se bodo zavezanci strinjali z ugotovitvami). Če tega ne bo storil, bo davčni organ izdal odločbo, zavezanec bo plačal davek in sedemodstotne obresti (pritožba ne zadrži izvršbe). Čaka pa ga še prekrškovni postopek.
Davčna izvršba
Izvršba na denarne prejemke bo bolj omejena; davčni organ bo moral upoštevati tudi, da ima dolžnik vzdrževanega družinskega člana. Plače bo na računu dolžniku ostalo dve tretjini, gotovo pa ne manj kot 76 odstotkov minimalne plače (plus znesek, določen za osebo, ki jo dolžnik preživlja).
Samodejna izmenjava podatkov
V zakon se prenaša tudi direktiva o samodejni izmenjavi informacij. Pošiljali se bodo tudi podatki o vnaprejšnjih stališčih s čezmejnim učinkom. Ob tem dodajmo, da bodo države članice OECD s prihodnjim letom (nekatere z letom 2018) začele pošiljati podatke o računih posameznikov matičnim davčnim organom. Več lahko preberete v članku Koliko boste plačali, če boste davkariji naknadno prijavili svoje račune in dohodke v tujini, in koliko, če ne boste.
Vir: TANJA SMREKAR, 03.10.2016 Finance.si 192/2016