Posojilom družbe družbeniku se izteka čas

Če ste podjetje kupili ali po ustanovitvi denar (ustanovitveni kapital) dvignili - POZOR! Grozi vam do 45.000 EUR kazni. 

SVETUJEMO: Povežite se z računovodjem in preverite!

Najpozneje do 23. avgusta morate vsi tisti družbeniki, ki ste s posojilno pogodbo posegli v osnovni kapital družbe, družbi denar vrniti. Takrat bo namreč minilo eno leto prehodnega obdobja, ki je začelo veljati s sprejetjem spremenjenega zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1I). Do takrat morate torej družbeniki premoženje, ki je potrebno za ohranjanje minimalnega zakonskega osnovnega kapitala, družbi vnovič zagotoviti.

Ta sprememba naj bi otežila veriženje podjetij oziroma ustanavljanje podjetij na zalogo. Dogajalo se je, da je oseba ustanovila d. o. o., vplačala 7.500 evrov in takoj s posojilno pogodbo denar vzela iz družbe. D. o. o. je imel terjatev do družbenika (ustanovitelja), ta pa je d. o. o. prodal za nekaj sto evrov. Kupec d. o. o. se je hkrati zavezal, da prevzame dolg ustanovitelja do kupljene družbe (7.500 evrov). Torej, družba je imela terjatev do svojega novega lastnika, ob stečaju pa bi bilo na mizi tudi vprašanje izterjave teh 7.500 evrov od novega lastnika.

Kaj se je spremenilo?
Po spremembah ZGD mora tako v družbi ostati minimalni zakonski kapital, to je 7.500 evrov premoženja. Tako se ustanovitelju oziroma družbeniku prepoveduje, da ob ustanovitvi s posojilno pogodbo poseže v sredstva družbe, ki so namenjena njenemu poslovanju. Namen, da d. o. o. zadrži vsaj osnovni kapital, torej 7.500 evrov, je med drugim tudi zaščita upnikov.

Ničnost pogodb
Skratka, posojilna pogodba med podjetjem in povezanimi osebami je nična, če z njo posežete v osnovni kapital. Premoženje, ki je potrebno za ohranitev osnovnega minimalnega kapitala in vezanih rezerv, se družbenikom ne sme izplačati.
S to spremembo zakonodaje naj bi preprečili, da bi nekdo ustanovil d. o. o., dvignil denar (torej osnovni kapital) kot posojilo in z njim ustanovil nov d. o. o. Minimalni osnovni kapital tako ne more več biti terjatev do družbenikov.

Kazni do 45 tisočakov
Za nadzor je pristojno gospodarsko ministrstvo. Če podjetniki posojila ne boste vrnili družbi, so za vas predvidene kazni med 15 in 45 tisoč evri za velike družbe, od 10 do 30 tisoč evrov za srednje družbe, od 2.500 do 15 tisoč evrov za male družbe in med tisoč in šest tisoč evri za mikro družbe. Globa od 500 do štiri tisoč evrov je predvidena tudi za odgovorno osebo družbe.

VIR: Špela Mikuš, 14.07.2016 Finance 136/2016

 


Natisni   E-naslov