Delodajalci so dolžni, skladno z Zakonom o minimalni plači, svojim zaposlenim za delo opravljeno v polnem delovnem času izplačati najmanj minimalno plačo, ki je predpisana v bruto znesku in se enkrat letno usklajuje z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin.
Zakon določa, da je minimalna plača mesečna plača za delo, opravljeno v polnem delovnem času. Minimalna plača za leto 2016 znaša 790,73 EUR.
Kaj pa ko je bruto plača enaka minimalni plači?
V primeru, ko je bruto plača enaka minimalni plači oz. nižja (kadar gre za raznorazna nadomestila), se morajo vsi prispevki obračunati od najnižje osnove, določene v 4. odstavku 144. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Najnižja osnova za prispevke se skladno z določbami 1. in 11. odstavka 410. člena ZPIZ-2 uvaja postopoma.
Od 1. 3. 2016 dalje pa je najnižja osnova od katere se obračunavajo prispevki 809,06 EUR.
V zvezi z obračunavanjem stroškov dela se pogosto pojavljajo dileme:
- Od katere osnove moramo obračunavati in plačevati prispevke za socialno varnost?
- Katere so posebnosti pri obračunu plač: če je delavec odsoten z dela zaradi bolezni, poškodbe pri delu ali če dela ob nedeljah, praznikih, ponoči?
- Kako je z obračunom in plačilom prispevkov, če zaposlimo starejšega delavca?
- Kakšne so posebnosti pri obračunu prejemkov v primeru, če ima delavec izvršbo?
- Kako poročamo na REK obrazcih v primerih, če delavec ima nižjo plačo ko je višina minimalne plače?
- Ali je treba za službena vozila za katera se plačuje polna boniteta, pisati potne naloge, če ni drugih povračil stroškov (nočnine in podobno)?
Želite sodelovati z nami ? Izrazite zanimanje in pridobite informacije ---> TUKAJ!
Vir: Finance, 18. 4. 2016, www.finance.si