Spremembe pri normirancih 2025

Zavezanci, ki samostojno opravljajo dejavnost kot normiranci, bodo morali upoštevati spremembe pogojev za vstop in obstoj v sistemu ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. Spremembe vplivajo na maksimalno višino prihodkov, način obračuna odhodkov ter prehodne ureditve.

1. Novi pogoji za vstop v sistem normirancev:

  • Zavezanci z obveznim zavarovanjem za polni delovni čas: V sistem lahko vstopijo tisti, ki so v preteklem davčnem letu dosegli prihodke iz dejavnosti do 60.000 evrov, če so bili obvezno zavarovani na podlagi samozaposlitve (prej je lahko imel zaposlenega za enako obdboje) za polni delovni čas vsaj devet mesecev neprekinjeno.
  • Ostali zavezanci: Za tiste, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se maksimalni prag prihodkov določa pri 30.000 evrih.

2. Izboljšave za zavezance z obveznim zavarovanjem: Polni normiranci, ki izpolnjujejo pogoje za obvezno zavarovanje, bodo odslej lahko za prihodke do 60.000 evrov uveljavljali normirane odhodke v višini 80 % (prej 50.000 evrov).

3. Izstop iz sistema normiranih odhodkov: Za določanje pogojev izstopa iz sistema se uvaja povprečje prihodkov dveh zaporednih let, ki znaša:

  • 60.000 evrov za zavezance z obveznim zavarovanjem,
  • 30.000 evrov za ostale zavezance,
  • 45.000 evrov za mešane primere.

4. Odprava posebne ureditve za družbe z omejeno odgovornostjo: Za družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.), ki so poslovale po sistemu normiranih odhodkov v skladu z Zakonom o davku od dohodkov pravnih oseb, je posebna ureditev ukinjena.

Prehodno obdobje: Vpeljana je prehodna ureditev za lažji prehod na novi sistem:

  • Leto 2025: Za preverjanje izstopnih pogojev bodo veljali še stari kriteriji.
  • Leto 2026: Izstopni pogoji se bodo preverjali zgolj na podlagi prihodkov iz leta 2025, torej se ne bo gledalo povprečje.

Prag za obvezen vstop v DDV se bo prestavil na 60.000 EUR.

Te spremembe prinašajo prilagoditve, ki bodo nekaterim normirancem omogočile ugodnejše pogoje, medtem ko bodo drugi morali prilagoditi svoje poslovanje novim zahtevam. Prehodno obdobje omogoča čas za pripravo na nove kriterije.

Za več informacij in pomoč pri razumevanju sprememb se obrnite na strokovne svetovalce.


Natisni   E-naslov