Kdaj je s.p. ekonomsko odvisna oseba, kaj zanj takrat velja in kdaj mora biti s.p. zaposlen?
Novi zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1), je nekoliko uredil status samostojnih podjetnikov, ki so "zaposleni" pri svojemu delodajalcu. Uvedel je namreč pojem ekonomsko odvisne osebe in zanje določi nekatere pravice, ki do tedaj niso pripadale.
Pri tem je potrebno vedeti, da so pogosti primeri, ko ekonomsko odvisna oseba ne bi smela imeti statusa s.p.-ja, ampak bi morala biti zaposlena. Dejstvo, ki ga velja preveriti, saj so inšpekcijski nadzori na tem področju zelo pogosti.
Če ima s.p. status ekonomsko odvisne osebe, pa mu le-ta ne pripade avtomatsko.
O tem mora namreč obvestiti delodajalca. Če tega ne stori, ne more uveljavljati pravic, ki mu pripadajo, kljub temu, da ekonomska odvisnost obstaja.
V naslednjem članku bomo pogledali, kdo je ekonomsko odvisna oseba, kakšne pravice takšnemu delavcu pripadajo in kdaj delavec ne sme opravljati dela preko s.p.-ja ampak mora biti zaposlen.
Kdo je ekonomsko odvisna oseba?
Ekonomsko odvisna oseba je samozaposlena oseba - s.p., ki na podlagi pogodbe civilnega prava, osebno, za plačilo, samostojno in dlje časa opravlja delo za drugo podjetje.
e-obrazec: Pogodba o poslovnem sodelovanju (med d.o.o./d.d. in s.p.)
Pri tem je pomembno opozoriti, da v primeru, da obstajajo elementi delovnega razmerja, delavec ne sme dela opravljati preko s.p.-ja, ampak mora imeti z delodajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi.
Primeri, ko mora biti namesto s.p.-ja sklenjena pogodba o zaposlitvi:
•s.p. opravlja isto dejavnost kot naročnik,
•delo se opravlja v delovnih prostorih delodajalca, s.p. pa nima sklenjene najemne pogodbe,
•delo se opravlja v delovnem času, ki velja za ostale zaposlene (8 ur dnevno),
•s.p. uporablja delovno opremo in ostala delovna sredstva podjetja,
•s.p. delo opravlja po navodilih in pod nadzorom odgovorne osebe delodajalca, ki mu omogoča delo pri svojih strankah,
•...
Kakšni so pogoji za uveljavljanje statusa ekonomsko odvisne osebe?
Podjetnik je lahko ekonomsko odvisna oseba če:
•sam ne zaposluje nobenih delavcev,
•najmanj 80% svojih letnih dohodkov pridobi od istega naročnika.
Kakšne pravice pripadajo ekonomsko odvisni osebi?
Če s posebnim predpisom ni določeno drugače, se za ekonomsko odvisne osebe uporabljajo določbe ZDR-1 o:
-prepovedi diskriminacije
Prepoved diskriminacije glede na narodnost, raso ali etnično poreklo, nacionalno in socialno poreklo, spol, barvo kože, zdravstveno stanje, invalidnost, vero ali prepričanje, starost, spolno usmerjenost, družinsko stanje, članstvo v sindikatu, premoženjsko stanje, ...
-zagotavljanju minimalnih odpovednih rokov
Kakšni so minimalni odpovedni roki pogodbe lahko preberete v članku:Kakšni so odpovedni roki pri prekinitvi pogodbe o zaposlitvi?
-prepovedi odpovedi pogodbe v primeru neutemeljenih odpovednih razlogov
Neutemeljeni odpovedni razlogi so:
-začasna odsotnost z dela zaradi nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe ali nege družinskih članov ali zaradi izrabe starševskega dopusta po predpisih o starševstvu,
-vložitev tožbe ali udeležba v postopku zoper delodajalca zaradi zatrjevanja kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja pred arbitražnim, sodnim ali upravnim organom
-članstvo v sindikatu,
-udeležba v sindikalnih dejavnostih izven delovnega časa,
-udeležba v sindikalnih dejavnostih med delovnim časom v dogovoru z delodajalcem,
-udeležba delavca v stavki, organizirani v skladu z zakonom,
-kandidatura za funkcijo delavskega predstavnika in sedanje ali preteklo opravljanje te funkcije,
-sprememba delodajalca po prvem odstavku 75. člena ZDR-1,
-rasa, narodnost ali etnično poreklo, barva kože, spol, starost, invalidnost, zakonski stan, družinske obveznosti, nosečnost, versko in politično prepričanje, nacionalno ali socialno poreklo,
-sklenitev pogodbe o prostovoljnem služenju vojaškega roka, pogodbe o opravljanju vojaške službe v rezervni sestavi Slovenske vojske, pogodbe o službi v Civilni zaščiti ter prostovoljno sodelovanje državljanov pri zaščiti in reševanju v skladu z zakonom.
-zagotavljanju plačila za pogodbeno dogovorjeno delo, kot je primerljivo za vrsto, obseg in kakovost prevzetega dela, upoštevaje kolektivno pogodbo in splošne akte, ki zavezujejo naročnika ter obveznosti plačila davkov in prispevkov,
-uveljavljanju odškodninske odgovornosti (177. - 180. člen ZDR-1).
-Kako ekonomsko odvisna oseba uveljavlja svoj status?
Obstoj statusa ekonomsko odvisne osebe delavcu ne pripada avtomatsko.
Da je podjetnik upravičen do statusa ekonomsko odvisne osebe (in s tem zgornjih pravic), mora po zaključku vsakega koledarskega ali poslovnega leta obvestiti naročnika, od katerega je ekonomsko odvisna, o pogojih, pod katerimi deluje, tako da naročniku posreduje vsa dokazila in informacije, potrebne za presojo vprašanja obstoja ekonomske odvisnosti.
Vir: Informiran.si