Medtem ko država zaostruje pogoje za ustanavljanje s. p., od danes statusa samostojnega podjetnika ne bo mogel dobiti davčni dolžnik, se zdi, da posel s prodajo družb z omejeno odgovornostjo cveti. Rekorderka je ljubljanska družba Firmica, ki je lani prodala 93 od 106 podjetij, ki jih je ustanovila v tem letu.
Danes je prvi delovni dan, ko veljajo določbe zakona o gospodarskih družbah ZGD-1H, ki spreminjajo način preverjanja omejitev za ustanavljanje s. p.
Ukrep proti neplačnikom
Po novem ustanovitelj, družbenik in podjetnik ne more postati oseba, ki je javno objavljena na seznamu nepredlagateljev obračunov ali seznamu neplačnikov na podlagi zakona, ki ureja davčni postopek. Enaka omejitev velja za osebe, ki so neposredno ali posredno z več kot 25 odstotki udeležene v kapitalu kapitalske družbe, ki je javno objavljena na seznamu nepredlagateljev obračunov ali seznamu neplačnikov
Posel za trgovce s podjetji
Kdor ne bo mogel odpreti svojega espeja, se lahko zateče na svetovni splet, kjer ne manjka ponudnikov, ki obljubljajo »najceneje do podjetja«. Tudi za manj kot 400 evrov je mogoče priti do novoustanovljene družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o.). Po zakonu je za ustanovitev družbe z omejeno odgovornostjo potreben minimalni osnovni kapital v višini 7.500 evrov. Na oglasih pojasnjujejo, da se z nakupom takega podjetja lastništvo z novim lastnikom spremeni pri notarju in tako novi lastnik prevzame dolg do podjetja v višini ustanovnega kapitala, ki ga mora v določenem času vrniti podjetju.
Firme in Firmice so resen posel
Ponudnik poslovnih in bonitetnih informacij, družba Bisnode, je v svoji analizi ugotovil, da ustanovitelji ponavadi odprejo več podjetij v enem dnevu ali v zelo kratkem obdobju. Vsa podjetja imajo enak naslov in zelo podoben naziv, denimo Firmica 10, Firmica 11... Firmica 82. Podjetja, ki jih prodajo, v registru zabeležijo spremenjen akt o ustanovitvi/družbene pogodbe/statuta, tam se spremenijo lastniki, sedež in navadno tudi naziv podjetja. Bisnode je lani zasledil 96 ustanoviteljev, ki so ustanovili več podjetij in vsaj eno prodali. Teh 96 ustanoviteljev je skupaj ustanovilo 1.730 družb, od katerih jih je 87,7 odstotka že zamenjalo lastnika. »To pomeni, da se je lani vsak četrti d. o. o. ustanovil po tej poti - brez ustanovnega kapitala,« pravijo avtorji analize.
Smrdi po davčni utaji?
»Kadar podjetja nastajajo in izginjajo, najprej pomisliš, da se tu gredo davčne vrtiljake,« pravi Aleksander Štefanac, predsednik Zbornice računovodskih servisov. Podjetja, ki se ukvarjajo z ustanavljanjem podjetij, ne počnejo nič nezakonitega, bi pa kazalo bolj pozorno spremljati, kdo kupuje ta podjetja in kaj počne z njimi zaradi tveganja davčnih utaj, svari Štefanac. »Država ne more vsevprek sumiti podjetij. Na eni strani država strogo nadzira vsak strošek v podjetju, na drugi strani pa ji denar v takih primerih nenadzorovano polzi med prsti,« dodaja sogovornik.
Firmica je na vrhu, njen ustanovitelj posluje z UKC
Največ družb so lani ustanovile in prodale družbe Firmica, agencija Spin in Regent-Knez. Ustanovitelj Firmice je družba MTmedia, ki je po podatkih spletne aplikacije supervizor leta 2012 od države dobila desetkrat več, kot je prihodkov ustvarila na trgu. Od države je ta družba dobila 1,6 milijona evrov, večino od Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) v Ljubljani, drugi plačniki pa so bili tudi iz zdravstva. Direktor MTmedie in solastnik Firmice Tomaž Stubelj nam je pojasnil, da Firmica s svojo dejavnostjo vstop v svet podjetništva močno olajša študentom in drugim, ki si sicer ustanovitve podjetja ne bi mogli privoščiti. Pri poslih MTmedie z UKC pa gre za običajen faktoring, odkup terjatev do enega od dobaviteljev opreme, pojasnjuje sogovornik.
Legalen, a izjemno trd posel
Aleksandra Regent iz družbe Regent-Knez, ki je lani ustanovila 79 podjetij, je dejala, da je v ta posel stopila že pred 12 leti, danes pa se izključno z ustanavljanjem in prodajo podjetij ne ukvarja več oziroma tega ne oglašuje več. »Danes se tega ne grem več toliko kot nekoč. Na trgu najdete vse mogoče, stare firme, rabljene in umazane firme, ki novega lastnika presenetijo z neporavnanimi dolgovi, ki jih ob nakupu ni bilo mogoče videti,« pravi Regentova. Zaradi tega, ker so nekoč njena podjetja novi lastniki zlorabili za utajo davka na dodano vrednost, se je že večkrat znašla na sodišču, vsakič kot priča. To je negativna plat tega posla, pravi sogovornica, ki tak nakup podjetja vidi kot nekakšno bližnjico v svet podjetništva, svari pa pred izjemno poceni ponudbami.
10.02.2014 / Finance 28/2014, Novica Mihajlović