Ministrstvo za finance analizira posledice pavšalne obdavčitve, ki smo jo uvedli leta 2013. In kot kaže, bi lahko to poenostavitev zaradi nekaj grešnih kozlov, za katere so tako ali tako predvideni sankcije in nadzor, izgubili vsi. Bo vlada (spet) naredila ravno nasprotno od tistega, o čemer jo prepričuje biznis? Torej, sistem vnovič zapletla namesto dodatno poenostavila?
Na finančnem ministrstvu sicer še ne govorijo o tem, da bi pavšal odpravili. Analiza je še v teku. Zatrjujejo, da se bodo »na podlagi pripravljene analize proučile možnosti spremembe sistema v smeri večje učinkovitosti, torej doseganja cilja administrativne poenostavitve za male poslovne subjekte ob vzpostavitvi čim bolj enakih pogojev za vstop v sistem ne glede na razlike med posameznimi zavezanci (osebni položaj, dejavnost, dohodkovni položaj), ob hkratnem večjem poudarku na upoštevanju načela enake davčne obravnave oziroma načela obdavčevanja po ekonomski moči«. Spremembe pa še ne bodo veljale z letom 2017, še pravijo.
Spomnimo, pavšalna obdavčitev oziroma določanje osnove po normiranih odhodkih je bilo uvedeno z letom 2013. Pri pavšalni obdavčitvi govorimo o zavezancih, ki ugotavljajo svojo davčno osnovo z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, če dosegajo prihodke do višine 50 tisoč evrov oziroma pogojno do sto tisoč evrov, ob tem, da imajo zaposleno vsaj eno osebo neprekinjeno pet mesecev, ki je pokojninsko in invalidsko zavarovana (če ste že sami zaposleni za polni delovni čas, je ta pogoj že izpolnjen). Pri tem pa so ti zavezanci upravičeni do normiranih odhodkov v višini 80 odstotkov. Višina stroškov je fiksno določena na 80 odstotkov vseh prihodkov, razlika je obdavčena z dokončno stopnjo 20 odstotkov. »S tem, ko navedeni ukrep že velja praktično tri leta in so na voljo tudi že podatki o zavezancih, je tako zagotovljen pogoj za pripravo celostne analize in ocene normiranih odhodkov, na podlagi katere bodo nato v prihodnje pripravljene izboljšave tega sistema,« pravijo na finančnem ministrstvu.
Pri nas v podjetju bomo torej na preži in tudi našim klientom na voljo z izračuni v primeru kakršnekoli spremembe zakonodaje. ( Preverite paket --> Normiranec )
Vir: Tanja Smrekar, Špela Mikuš, 19.9.2016 Finance.si