Novice

    Podjetje

    PRISTAR d.o.o.
    Podgorska cesta 40, 2380 Slovenj Gradec

    PE Ravne na Koroškem
    Koroška cesta 7
    2390 Ravne na Kor.

    Pristar Koroška d.o.o.
    Trg 36, 2391 Prevalje

    Davčna številka: 95580085
    TRR odprt pri SKB: 0317 5100 0265 760

    Hiter kontakt

    Izterjava neplačnikov

    Plačilna nedisciplina je postala vsakodnevni spremljevalec in velik problem v marsikaterem podjetju.
    Dokler gre za osamljene primere, običajno ne ogroža samega poslovanja, vendar pa lahko privede do nelikvidnosti podjetja in v končni fazi tudi do propada oziroma stečaja samega upnika.

    Dolžnika opozorite
    Če se soočate z veliko plačilno nedisciplino, je mogoče pametno razmisliti o svojem odnosu s svojimi kupci. Dogovorite se o točnih plačilnih rokih in tudi posledicah, ki jih kršenje teh rokov prinaša.
    Če imate če ste denimo stalni dobavitelj svojih kupcev, jih lahko opozorite z dopisom, v katerem navedete plačilne roke, časovnico ukrepanja in seznam stroškov, ki nastanejo, če se teh rokov ne bodo držali.

    Prvi opomin
    Seveda so nekajdnevne zamude pri plačilih nekaj običajnega, vendar pa je potrebno te roke kontrolirati in tudi pravočasno ukrepati.
    Običajni ukrep je, da dolžniku pošljemo opomin ali izpisek odprtih postavk. V primeru, da je dolžnik na plačilo preprosto pozabil, bo ta ukrep večinoma učinkovit.
    Še najbolje je, če dolžnika pokličete in osebno preverite, v čem je težava in zakaj ni poravnal svojih obveznosti. Pri tem nikar ne pozabite postaviti novega roka plačila, in če storitev tudi do takrat ni plačana, ga naslednji dan pokličite ponovno.
    Če se dolžnikov redni dobavitelj, bo morda v poštev prišla tudi grožnja z ustavitvijo Vaših dobav, ali izklopom Vaših storitev, dokler dolg ne bo poplačan.

    Opomin pred tožbo
    Opomin pred tožbo je običajno bolj konkretna "grožnja" dolžniku, kjer dolžnika opomnimo na možnost izterjave dolga po sodni poti preko izvršbe.
    Pri tem je pomembno vedeti, da opominjanje za samo izvršbo ni nujno. Upnik lahko tako zoper dolžnika vloži izvršbo že naslednji dan po preteku roka za plačilo, brez da bi mu moral predhodno poslati opomin oz. opomin pred tožbo.
    Seveda pa je običajna praksa, da se dolžnika pred izvršbo najprej opomni.
    V opominu navedite skupni znesek dolga, ostale stroške, ki jih bo moral dolžnik plačati v primeru izvršbe (obresti, stroški izterjave, sodne takse, blokade trr-ja,...), ter seveda konkretne datume, do kdaj mora znesek poravnati in kdaj boste vložili izvršbo v primeru neplačila.

    Sodna izterjava - izvršba
    Če se niste uspeli z dolžnikom dogovoriti drugače, lahko dolg izterjate po sodni poti.
    Pri tem bodite pazljivi, da niste zamudili roka, ko je izterjava še smiselna. Na straneh AJPES-a v rubriki (v rubriki eRTR) lahko preverite, če ima dolžnik denimo že blokiran transakcijski račun.
    Običajno to pomeni, da je dolžnik v likvidnostnih težavah in je dolžan tudi ostalim, ki so zato vložili izvršbo. Takrat se boste za poplačilo morali postaviti v vrsto ali pa izvršba celo ne bo uspešna. Tako boste poleg dolga sami krili tudi stroške, ki jih boste imeli z izvršbo.
    Še huje je, če se je zoper dolžnika že začel stečajni postopek. To pomeni, da ste za izvršbo prepozni in morate svoje terjatve vložiti v stečajno maso, drugače le-te propadejo.

    Kako vložiti izvršbo?
    Izvršbo lahko vložite bodisi na podlagi verodostojne listine (računa, menice,...), bodisi na podlagi izvršljivega naslova (sodbe, notarskega zapisa,...).
    Izvršbo na podlagi verodostojne listine vložite preko sistema na spletni strani COVL-a: Centralni oddelek za verodostojno listino (COVL)
    Za vlaganje izvršbe na podlagi izvršilnega naslova ni zakonsko predpisanih obrazcev. Za izdelavo predlogov za izvršbo na podlagi izvršilnega naslova lahko uporabite pametne e-obrazce.

    Kaj storiti če je dolžnik že v stečaju?
    V tem primeru morate prijaviti svojo terjatev v stečajno maso, drugače Vaše terjatve propadejo.

    Za pomoč so vam na voljo v podjetju Pristar d.o.o. - Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

    Avtor: www.informiran.si