Sedmi paket ukrepov za omilitev posledic epidemije (#PKP7)

Natisni

Vlada je 19. decembra sprejela predlog sedmega protikoronskega zakona (#PKP7), ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva ter dodatno pomoč zdravstvu, turizmu, prevoznikom, socialnim in zdravstvenim delavcem.

Zakaj sodelovati z računovodskim servisom Pristar ?

--> ABC zamenjave računovodstva za prihodnost
--> Zahtevaj ponudbo

Izboljšujemo položaj širšega kroga upravičencev
Krizni dodatek bodo dobili upokojenci, študenti, prejemniki otroškega dodatka, starši z več otroki, starejši kmetje in zaposleni, ki prejemajo prejemke v višini do dveh minimalnih plač.

Upokojenci
Upokojenci s pokojninami do 714 evrov bodo vnovič prejeli dodatek, kot so ga že v prvem valu epidemije. Dodatek bo izplačan skupaj s pokojnino za december, predviden pa je v treh različnih višinah:


Zaposleni z nizkimi dohodki

Zaposleni, ki prejemajo plačo, ki je nižja od dvakratnika minimalne plače, bodo prejeli dodatek v višini 200 evrov. Dodatek jim bodo izplačali delodajalci, tem pa bo izplačani znesek povrnila Finančna uprava Republike Slovenije.


Študenti
Študentom bo finančna uprava izplačala po 150 evrov dodatka.

Družine z otroki


Starejši kmetje z nizkimi prejemki
Za kmete z nizkimi prejemki, ki so starejši od 65 let, je predviden dodatek v višini 150 evrov.

Verski uslužbenci
Verskim uslužbencem predlog zakona vnovič prinaša mesečni temeljni dohodek v višini 700 evrov, država jim bo poravnala tudi socialne prispevke.

Zvišanje urne postavke zaposlenim v bolnišnicah in domovih za starejše
Za zaposlene v bolnišnicah in domovih za starejše je predvideno zvišanje urne postavke za najmanj 30 odstotkov. Tistim zdravstvenim delavcem, ki delajo v posebno rizičnih pogojih, tudi v okviru javnih del, se bo urna postavka povečala za 65 odstotkov.

Sredstva za množično cepljenje proti covidu-19
Sredstva za izvedbo množičnega testiranja na prisotnost covid-19 se zagotavljajo iz proračuna Republike Slovenije oziroma sredstev, pridobljenih iz proračuna Evropske unije.

Oprostitev plačila DDV za medicinske pripomočke
Medicinski pripomočki, ki so potrebni v boju proti covid-19, bodo oproščeni plačila DDV (najdlje do 31. decembra 2022).

Ukrepi za podjetja
Predlog zakona predvideva tudi dodatne ukrepe za podjetja, ki jih je prizadela epidemija covida-19.

Kritje fiksnih stroškov
Pri delnem kritju fiksnih stroškov podjetij, ki ga je uveljavil #PKP6, se povračilo teh stroškov lahko podvoji do 2000 evrov mesečno na zaposlenega.

Sredstva za garancije za bančne kredite
Tista podjetja, ki jih je sedanja kriza najbolj prizadela, bodo lahko tudi koristila posebna posojila SID banke in Slovenskega podjetniškega sklada z državnim jamstvom.

Pomoč prevoznikom
Predlog zakona predvideva nadomestilo stroškov za izvajalce prevozov (šolski, železniški, avtobusni, občasni prevozi).

Pomoč gasilcem 
Slovenskim prostovoljnim gasilskim društvom, ki zaradi epidemije ne morejo zbirati prostovoljnih prispevkov, bo država zagotovila dodatna sredstva.